XIV. Certamen Latinum

Idén április 15-én, közvetlenül a tavaszi szünet előtt került megrendezésre az iskolai latinverseny. A fáradtság azonban nem tántorította el a hat résztvevő csapatot, amelyek a megmérettetés során alapos felkészültségről tettek tanúbizonyságot. A témát ezúttal a római költő, Vergilius élete és művei adták. A IX. Eclogát Radnóti Miklós fordította, aki maga is alkotott ebben a műfajban. Így a diákok az ő verseinek egyikében is elmerültek a verseny kapcsán.

Először Vergilius Aeneis című eposzából fordítottak le egy-egy részletet latinról magyarra, utána apró darabokból raktak össze egy, az olvasott költeményekhez kapcsolódó képet, majd nyelvtani ismereteikről adtak számot Kahoot keretében. Mind közül a legizgalmasabbnak a kincskereső játék bizonyult. A csapatoknak 10 helyszínt kellett bejárniuk, amelyek mindegyikén egy „kulcsot” kellett megtalálniuk, hogy az elvezesse őket a következő állomáshoz. Minél jobban ismerték az adott játékosok Vergilius életrajzi adatait és a műveit, annál gyorsabban és eredményesebben haladhattak a nyomok felkutatásában. Végül különböző latin sententiákon keresztül érkeztünk el az ünnepélyes lakomáig, ahol a hagyományoknak megfelelően, eredeti római receptek alapján készített ételeiket mutatták be, majd kóstolták meg a résztvevők. A híresen ínyenc Apicius leírásait életre keltő ételkülönlegességek mindenki szemébe könnyeket csaltak. Legalábbis az a csapat, amely a halas fogások közvetlen szomszédságában ülve oldotta meg a verseny feladatait, erről számolt be.

Ugyan a latin mondások között nem szerepelt a Nomen est omen (A név előjel), a 9. A osztályból a Sumus, ergo vincimus (Vagyunk, tehát győzünk) névre hallgató csapat mégis ennek szellemében szerepelt a versenyen. Jutalmuk a dicsőség mellett egy-egy mozijegy lett. A győztes formáció tagjai Tóth Dorottya, Porosz Mira, Ehmann-Nagy Bettina, Timár Csaba, Medveczky Csaba és Hornyák Gedeon voltak.

Ezúton szeretnék köszönetet mondani Császár Kincsőnek, Handl Gergőnek és Nagy Szilvia végzős diákoknak, akik a korábbi években versenyzőként, most pedig lelkes segítőkként működtek közre. A verseny plakátja is Szilvi munkája. Köszönet illeti továbbá szervezőtársaimat, Tessenyi tanárnőt és Devich tanár urat, valamint a Gimnázium 1687 Alapítványt, amely anyagi támogatásával lehetővé tette a verseny megvalósulását.

Lakihegyi Viktória